Боряна Симеонова: Доброволният пенсионен фонд е възможност за запазване на финансовата независимост след пенсиониране
„Ролята на пенсионните фондове и по-конкретно – на Доброволния пенсионен фонд, за по-висок жизнен стандарт на хората след пенсиониране е голяма. Затова е важно младите хора да вземат своите разумни и дългосрочни инвестиционни решения навреме. Ако започнат да спестяват днес, след пенсиониране ще запазят финансовата си независимост“. Това заяви Боряна Симеонова, директор „Клонова мрежа“ на ПОК „Доверие“, на първото издание на форума „Longevity Forum, организиран от „Капитал“, който се проведе на 10 април в Гранд Хотел Милениум София.
Събитието постави на фокус темата „икономика на дълголетието“. В дискусията участваха също така Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС) и бивш социален министър, както и Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара.
Симеонова подчерта, че колкото по-рано се започне със спестяването в Доброволен пенсионен фонд, толкова по-голяма сума ще се натрупа в индивидуалната партида на осигуреното лице, а това ще му позволи да е по-спокойно, да се наслаждава на заслужената свобода, на хобитата си и на моментите с близките хора.
Тя даде и конкретен пример – ако човек внася 40 години по 200 лв. на месец, при нетна доходност от 5%, то тогава ще се съберат над 288 000 лв.
Освен това осигурените лица в ДПФ могат да се възползват от данъчно облекчение до 10% от годишната им данъчна основа и не дължат данъци при изтегляне на средства, когато настъпи осигурително събитие. Средствата от личните вноски са на разположение по всяко време и се избират лицата за наследяване, в зависимост от предпочитанията.
„Въвеждането на мултифондовата система в близките години ще позволи на пенсионните дружества да предложат на хората възможност за по-високи доходи, като осигурените лица ще могат да прехвърлят средствата си във фондове с различна динамика на управление“, обясни Боряна Симеонова.
Директорът на "Клонова мрежа" в ПОК "Доверие" подчерта, че темата за доходите остава важна, защото в България над 90% от тях идват от заплати или пенсии. Близо 60% от доходите са от заплати, а 30% от пенсии.
Демографията е една от основните предпоставки за проблемите пред пенсионноосигурителната система на страната, заяви от своя страна Зорница Русинова.
По думите й в България средната продължителност на живота е значително по-ниска от тази в останалите европейски държави.
„България все още е почти на дъното като нива на бедност. Категорично има нужда от повече усилия за повишаване на финансовата грамотност на населението, особено на младите хора“, добави Русинова.
Според нея възпитаването на финансова грамотност би трябвало да започне от най-ранна детска възраст. Образователните системи трябва да дават възможност за изграждане на такива умения, които ще подпомагат не само житейски следващото поколение, но и като стъпка към пазара на труда. Русинова обясни и че за да можем да развием добре мултифондовете, първата стъпка за България е да стане пълноправен член на еврозоната.
„Необходим е широк политически и обществен консенсус по отношение на пенсионния модел“, каза Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара (БСК).
БСК предлага увеличаване на броя на хората, които се осигуряват в третия пенсионен стълб, защото данните към края на 2024 г. показват, че в универсалните фондове са осигурени над 4 млн. души, в допълнителните доброволни фондове - около 630 хил. души, а в професионалните схеми - под 10 хил. Минчева посочи, че до края на годината очакваме доста инициативи, които да са насочени към ритейл пазара и към това как гражданите да инвестират своите спестявания и тук ролята на пенсионните фондове е доста голяма.
По време на форума ПОК „Доверие“ имаше специален щанд, на който експерти консултираха посетителите относно пенсионните продукти, личните партиди на осигурените лица и прогнозни изчисления за техните пенсионни плащания.
