Николай Марев: Наложително е създаването на нови инвестиционни възможности за частните пенсионни фондове
Демографските проблеми в България бяха част от темите на експертна дискусия "Докладът "Драги" – новата икономическа политика на ЕС и перспективите за България", организирана с партньорството на ПОК „Доверие“
Застаряването на населението и увеличаването на разходите за пенсии налага създаването на нови възможности за частните пенсионни фондове да инвестират парите на осигурените лица. Това заяви Николай Марев, изпълнителен директор на ПОК "Доверие", по време на експертна дискусия, провеждана в столичния хотел "Hyatt Regency Sofia". Темата на форума беше "Докладът "Драги" – новата икономическа политика на ЕС и перспективите за България", като организатори на събитието бяха Green Transition Forum и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) с подкрепата на Dir.bg и партньорството на ПОК „Доверие“.
“За последните 5 години (2020-2024) разходите за пенсии са се удвоили от 10,6 млрд. лева през 2020 г. до 21,6 млрд. лева през 2024 г. Това за 4-годишен период е 20% на година. Не си спомням БВП на България да се е увеличавал с такова темпо. Увеличението на пенсиите е изключително политическо решение, а не отговаря на реалностите”, заяви Николай Марев.
Според него българският капиталов пазар е малък и не дава шансове средствата да се инвестират само на местна почва, като това може да бъде променено чрез реформи. Той дори предложи идея как може да бъде повишена капитализацията на Българска фондова борса, която понастоящем възлиза на около 17 млрд. лева, или с около 10 млрд. лева по-малко от средствата управлявани от пенсионните фондове.
"Много са нещата, които могат да се направят. Бихме предложили листване на БФБ на държавни компании в енергетиката и инфраструктурата, крайно време е", посочи Марев.
По думите му има други национални проекти като магистрала "Хемус" и тунелът под Шипка, които могат да бъдат част от БФБ.
"Според мен е крайно важно България да бъде извадена от "сивия списък" на специалната група за финансови действия - FATF. Страната ни трябва да излезе от там максимално бързо, защото това е черно петно за нея", добави Марев.
Докладът на Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, е ключов стратегически документ, разглеждащ основните трудности и възможности пред Европа и нейния индустриален сектор. Той предлага конкретни мерки за засилване на конкурентоспособността на ЕС чрез създаване на нова индустриална стратегия за ЕС по пътя на декарбонизацията; инвестиции в иновации и нови технологии; финансови инструменти за стимулиране на растежа; сигурност на енергийните доставки и енергийна трансформация; засилване на единния пазар и реформа на европейските институции.
.jpg)